Selja Forlag møtte sommaren med smakfullt bokslepp og hageselskap i Jølster midt i juni. Koke- og kakebokforfattar Kari Støfringsdal inviterte gjestene til kaffe, kaker og heimelaga saft i Fjordamattunet då forlaget presenterte tre nye bøker: "Mat i det fri", "Båtar med sjel I" og "Ta kaka".
Les heile saka »
At interessa for lokale bøker framleis er stor fekk vi stadfesta på Fylkesmessa i Flora siste helga i mai.
Les heile saka »
Selja Forlag har stand på Fylkesmessa i Florø i helga 28. til 30. mai.
Les heile saka »

bilde: Copyright © 2008 Selja Forlag AS
Baron Audun Hugleiksson Hestakorn (ca. 1245-1302) var ein av Noregs mektigaste menn på slutten av 1200-talet, då landet hadde si største utstrekning, og Bergen var hovudstad. Han var kongens høgre hand, både under Magnus Lagabøte (1263-80) og Eirik Magnusson (1280-99). Men då Håkon Magnusson vart konge i 1299, vart Audun kasta i fengsel. Etter 3 ½ år i fangeholet, vart han hengd i galgen på Nordnes i Bergen 2. desember 1302. Kva Audun var skulda for er aldri blitt oppklara.
Audun Hugleiksson kom frå Jølster, men var på morssida i slekt med kongehuset. Han var lovkyndig og må ha studert i Bologna og Paris på 1260-talet, og vart den sentrale mannen i det store lovarbeidet på 1270-talet som kong Magnus Lagabøte fekk æra for.
Audun var i 1273 kalla ”den visaste mannen” i Landslova, og i 1277 vart han baron. I 1295 forhandla han fram ein avtale med kongen av Frankrike, som berga den norske statskassa frå fallitt.
Audun Hugleiksson var også ein av landets rikaste menn, og på herresetet Hegranes i Jølster bygde han seg eit eineståande slott i stein. Mytene om Audun har levd vidare på folkemunne. Forfattarane av denne boka har granska originalkjeldene og gjev her den første samla framstillinga av livet til Audun Hugleiksson og tida han levde i, basert på ny kunnskap.
Innhald i boka om Audun Hugleiksson:
- Auduns eventyrlege liv og ublide lagnad
- Noregsveldet og Europa på 1200-talet
- Det makelause lovarbeidet under Magnus Lagabøte
- Godseigaren Audun og oversyn over gardane hans
- Slottsanlegget på Ålhus
- Avtalane med Frankrike i 1295 og andre originalkjelder
- Kring 200 foto, teikningar og kart.
Utgitt 2002
192 sider, innbunden
«Audun Hugleiksson» er utseld
ISBN:
Dei tre framståande adelsmennene Erlend Filippusson (1330/40-1407), sonen Eindride Erlendsson (ca. 1360-1440) og sonesonen Erlend Eindridesson (ca. 1400-1452) v[..]
Les meir
Copyright © 2008 by Selja Forlag AS | Postadresse: Postboks 151, 6801 Førde | Besøksadresse: Bergehallen, Fjellvegen 18, 6800 Førde
Telefon: 57 83 22 20 Mob.: 901 86 882 Telefaks: 57 83 22 01
Webutvikling og Webdesign av CodeService.no
Epost: selja(at)selja.no