Vi anbefaler den spanande serien "Odins smykke" som påskelitteratur i år.
Les heile saka »
Sterke kvinner prega Sogn og Fjordane i 2011 på godt og vondt. Vi fekk kvinneleg fylkesmann, fylkesordførar og varafylkesordførar. Anne Karin, Åshild og Jenny skal styre oss, medan ustyrlege Berit og Dagmar gjorde livet surt for innbyggjarane på tampen av året.
Les heile saka »
Bruken av tradisjonsmat og lokale råvarer er populært som aldri før. Fjordamat-bøkene til Selja Forlag er no trykte i 9 opplag – til saman 27 800 eksemplar.
Les heile saka »

bilde: Copyright © 2008 Selja Forlag AS
BOKA Dampen og kaia (1998) fortalde historia om 234 stoppestader som Fylkesbaatane i Sogn og Fjordane har hatt og har i kvar einaste fjordarm i heile fylket. 101 fjordabåtar er oppfølgjaren, som fortel historia om kvar av dei 101 båtane som har gått i rutefart sidan Fylkesbaatane vart skipa i 1858.
DETTE er fartøya som opna verda for sogningar og fjordingar, men som også opna Sogn og Fjordane for turistar frå heile verda. Det er historia om båt nr 1 og 2, Framnæs og Fjalir, dampskipa som kvar gjekk nesten 100 år i rutefart, og fram til båt nr 101, Fjordglytt, som vart sett inn i lokaltrafikken rundt Florø sommaren 2000. 101 fjordabåtar er boka for alle som er glade i båtar med sjel.
101 fjordabåtar har:
- omtale av kvar einaste fjordabåt: dampskipa, motorbåtane, ferjene og snøggbåtane
- skildringar av livet om bord: mannskap og passasjerar, kvardagsliv og dramatiske hendingar
- faktaopplysningar av alle båtane, med teikningar, tekniske mål, eigarhistorie m.m.
- eit eineståande biletmateriale, med nærare 500 nye og gamle foto, kart, båtteikningar og andre illustrasjonar.
Utgitt 2000
304 sider, innbunden
«101 fjordabåtar» er utseld
ISBN:
Fleirtalet på Stortinget har ikkje bruk for fyrfolk lenger, 350 år etter
det første norske fyret. Nokre meiner det er feil. Andre synest det er greitt.
Les meir
Elling Ulvestad (1890-1978) fra Syvde på Sunnmøre var i 45 år fyrarbeider, fyrformann og oppsynsmann i Fyrvesenet.
Les meir
Copyright © 2008 by Selja Forlag AS | Postadresse: Postboks 151, 6801 Førde | Besøksadresse: Bergehallen, Fjellvegen 18, 6800 Førde
Telefon: 57 83 22 20 Mob.: 901 86 882 Telefaks: 57 83 22 01
Webutvikling og Webdesign av CodeService.no
Epost: selja(at)selja.no